See moite on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "moitteeton"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moittia",
"3": "e"
},
"expansion": "moittia + -e",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "moittia + -e",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moite",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moite",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moittein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moite",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moite",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moi",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "55 45",
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "moiteaika"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "moitekanne"
},
{
"_dis1": "56 44",
"sense": "compounds",
"word": "testamentinmoite"
}
],
"glosses": [
"rebuke, reproof, reproach, blame"
],
"id": "en-moite-fi-noun-AOHew7cu",
"links": [
[
"rebuke",
"rebuke"
],
[
"reproof",
"reproof"
],
[
"reproach",
"reproach"
],
[
"blame",
"blame"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "52 48",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "55 45",
"kind": "other",
"name": "Finnish hame-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "44 56",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -e",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"synonym of moitekanne"
],
"id": "en-moite-fi-noun-418O3sV2",
"links": [
[
"moitekanne",
"moitekanne#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "moitekanne"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoi̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞i̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oite"
}
],
"word": "moite"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "moiteur"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "fro",
"3": "moiste",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old French moiste",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "fro",
"3": "moiste"
},
"expansion": "Inherited from Old French moiste",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "la-vul",
"3": "",
"4": "*mucidus"
},
"expansion": "Vulgar Latin *mucidus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "la",
"3": "mūcidus"
},
"expansion": "Latin mūcidus",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old French moiste, muste, from a cross between Vulgar Latin *mucidus (from Latin mūcidus) with forms of mustum; cf. *mustidus.",
"forms": [
{
"form": "moites",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moite (plural moites)",
"name": "fr-adj"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"sticky, muggy (heat, weather)"
],
"id": "en-moite-fr-adj-1XhUOh2K",
"links": [
[
"sticky",
"sticky"
],
[
"muggy",
"muggy"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"name": "French entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"sticky, sweaty (skin, hands etc.)"
],
"id": "en-moite-fr-adj-i9LECZ-~",
"links": [
[
"sticky",
"sticky"
],
[
"sweaty",
"sweaty"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mwat/"
},
{
"audio": "Fr-Paris--moite.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9d/Fr-Paris--moite.ogg/Fr-Paris--moite.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Fr-Paris--moite.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-DSwissK-moite.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Poslovitch-moite.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e9/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e9/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav.ogg"
}
],
"word": "moite"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "verb form"
},
"expansion": "moite",
"name": "head"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "8 7 0 4 69 12",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "5 4 0 3 82 7",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "76 24",
"kind": "other",
"name": "Portuguese entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "moitar"
}
],
"glosses": [
"inflection of moitar:",
"first/third-person singular present subjunctive"
],
"id": "en-moite-pt-verb-3jp2S3kj",
"links": [
[
"moitar",
"moitar#Portuguese"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "moitar"
}
],
"glosses": [
"inflection of moitar:",
"third-person singular imperative"
],
"id": "en-moite-pt-verb-M6gwT~33",
"links": [
[
"moitar",
"moitar#Portuguese"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "moite"
}
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish hame-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -e",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oite",
"Rhymes:Finnish/oite/2 syllables"
],
"derived": [
{
"word": "moitteeton"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moiteaika"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "moitekanne"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "testamentinmoite"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "moittia",
"3": "e"
},
"expansion": "moittia + -e",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "moittia + -e",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moite",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moite",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitetta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moittein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "48*C/hame",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-hame",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moitteettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moitteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moitteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moite",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moite",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moi",
"2": "t",
"3": "tt",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-hame"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"glosses": [
"rebuke, reproof, reproach, blame"
],
"links": [
[
"rebuke",
"rebuke"
],
[
"reproof",
"reproof"
],
[
"reproach",
"reproach"
],
[
"blame",
"blame"
]
]
},
{
"glosses": [
"synonym of moitekanne"
],
"links": [
[
"moitekanne",
"moitekanne#Finnish"
]
],
"synonyms": [
{
"tags": [
"synonym",
"synonym-of"
],
"word": "moitekanne"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoi̯teˣ/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞i̯t̪e̞(ʔ)]"
},
{
"rhymes": "-oite"
}
],
"word": "moite"
}
{
"categories": [
"French 1-syllable words",
"French adjectives",
"French entries with incorrect language header",
"French lemmas",
"French terms derived from Latin",
"French terms derived from Old French",
"French terms derived from Vulgar Latin",
"French terms inherited from Latin",
"French terms inherited from Old French",
"French terms inherited from Vulgar Latin",
"French terms with IPA pronunciation",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "moiteur"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "",
"2": "i",
"3": "I"
},
"expansion": "I",
"name": "yesno"
},
{
"args": {
"1": "Inherited"
},
"expansion": "Inherited",
"name": "glossary"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "fro",
"3": "moiste",
"4": "",
"5": "",
"g": "",
"g2": "",
"g3": "",
"id": "",
"lit": "",
"nocat": "",
"pos": "",
"sc": "",
"sort": "",
"tr": "",
"ts": ""
},
"expansion": "Old French moiste",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "fro",
"3": "moiste"
},
"expansion": "Inherited from Old French moiste",
"name": "inh+"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "la-vul",
"3": "",
"4": "*mucidus"
},
"expansion": "Vulgar Latin *mucidus",
"name": "inh"
},
{
"args": {
"1": "fr",
"2": "la",
"3": "mūcidus"
},
"expansion": "Latin mūcidus",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "Inherited from Old French moiste, muste, from a cross between Vulgar Latin *mucidus (from Latin mūcidus) with forms of mustum; cf. *mustidus.",
"forms": [
{
"form": "moites",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "moite (plural moites)",
"name": "fr-adj"
}
],
"lang": "French",
"lang_code": "fr",
"pos": "adj",
"senses": [
{
"glosses": [
"sticky, muggy (heat, weather)"
],
"links": [
[
"sticky",
"sticky"
],
[
"muggy",
"muggy"
]
]
},
{
"glosses": [
"sticky, sweaty (skin, hands etc.)"
],
"links": [
[
"sticky",
"sticky"
],
[
"sweaty",
"sweaty"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/mwat/"
},
{
"audio": "Fr-Paris--moite.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9d/Fr-Paris--moite.ogg/Fr-Paris--moite.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9d/Fr-Paris--moite.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-DSwissK-moite.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/00/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-DSwissK-moite.wav.ogg"
},
{
"audio": "LL-Q150 (fra)-Poslovitch-moite.wav",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e9/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e9/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav/LL-Q150_%28fra%29-Poslovitch-moite.wav.ogg"
}
],
"word": "moite"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Portuguese entries with incorrect language header",
"Portuguese non-lemma forms",
"Portuguese verb forms"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "pt",
"2": "verb form"
},
"expansion": "moite",
"name": "head"
}
],
"lang": "Portuguese",
"lang_code": "pt",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "moitar"
}
],
"glosses": [
"inflection of moitar:",
"first/third-person singular present subjunctive"
],
"links": [
[
"moitar",
"moitar#Portuguese"
]
],
"tags": [
"first-person",
"form-of",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "moitar"
}
],
"glosses": [
"inflection of moitar:",
"third-person singular imperative"
],
"links": [
[
"moitar",
"moitar#Portuguese"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
}
],
"word": "moite"
}
Download raw JSONL data for moite meaning in All languages combined (24.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.